Skip to content

2031 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block7
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1A-F-3G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
33%
Improvement Value:$86,800
67%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,128+2.2%
2024$8,928-1.0%
2023$9,020+0.5%
2022$8,972+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5380, Page 321NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/9/2003

Property Sale

SaleMulti
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 5190, Page 221Recorded10/29/2001

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3601, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1928