Skip to content

2011 Dill Ave

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block7
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1A-B-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,900
30%
Improvement Value:$112,400
70%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,343+2.2%
2024$11,094-1.0%
2023$11,209+0.5%
2022$11,149+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 5408, Page 803NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/2/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963