Skip to content

1112 E Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2002

Property Information

Block87
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,730
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
31%
Improvement Value:$95,900
69%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,838+2.2%
2024$9,622-1.0%
2023$9,722+0.5%
2022$9,670+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$213,000
DeedBook 3661, Page 116

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 3542, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1987