Skip to content

512 Carnegie St

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block97
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
32%
Improvement Value:$101,000
68%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+2.2%
2024$10,214-1.0%
2023$10,319+0.5%
2022$10,264+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 6441, Page 2914Recorded12/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 6392, Page 6NU CodeUndivided interest (8)Recorded12/4/2020

Property Sale

SaleMulti
$257,200

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 5807, Page 37Recorded3/16/2010

Property Sale

SaleMulti
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 5583, Page 411NU CodeFamily (1)Recorded5/24/2006

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3825, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1962