Skip to content

1043 Bergen Ave

Linden, NJ 07036

Built 1987

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block99
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
43%
Improvement Value:$71,600
57%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+2.2%
2024$8,708-1.0%
2023$8,797+0.5%
2022$8,751+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4541, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3625, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$104,900
DeedBook 3464, Page 989