Skip to content

313 Hagel Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 14, 1995

Property Information

Block9
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
36%
Improvement Value:$82,700
64%
Total Assessment$130,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+2.2%
2024$8,955-1.0%
2023$9,048+0.5%
2022$8,999+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1928