Skip to content

1434 Fernwood Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 21, 1990

Property Information

Block10.04
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,942
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,200
54%
Improvement Value:$263,600
46%
Total Assessment$576,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$121-99.0%
2025$11,824+3.1%
2024$11,467+1.2%
2023$11,328-1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 3629, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1953