Skip to content

874 Hillside Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 1, 1999

Property Information

Block12
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,543
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,500
56%
Improvement Value:$231,100
44%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$111-99.0%
2025$10,857+3.1%
2024$10,528+1.2%
2023$10,401+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4783, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1951