Skip to content

1381 Stony Brook Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1950

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Aug 11, 2003

Property Information

Block15.02
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,285
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
44%
Improvement Value:$333,200
56%
Total Assessment$598,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$126-99.0%
2025$12,269+3.1%
2024$11,898+1.2%
2023$11,755-6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 5387, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1950