Skip to content

1362 Stony Brook Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1954

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 5, 2003

Property Information

Block15.05
Lot43
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,006
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,600
51%
Improvement Value:$253,700
49%
Total Assessment$519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$109-99.0%
2025$10,646+3.1%
2024$10,324+1.2%
2023$10,199+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5367, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1954