Skip to content

310 Indian Trail

Mountainside, NJ 07092

Built 1948

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 18, 2013

Property Information

Block15.14
Lot30
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SCB 0G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,750
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,700
58%
Improvement Value:$190,200
42%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$95-99.0%
2025$9,284+3.1%
2024$9,004+1.2%
2023$8,895-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5957, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1948