Skip to content

1329 Stony Brook Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block15.16
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,921
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,400
50%
Improvement Value:$266,400
50%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$112-99.0%
2025$10,922+3.1%
2024$10,592+1.2%
2023$10,464+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5953, Page 578Recorded5/21/2013

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4703, Page 278

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3561, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1952