Skip to content

1291 Poplar Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1957

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block16.01
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,448
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,900
61%
Improvement Value:$175,700
39%
Total Assessment$447,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$94-99.0%
2025$9,176+3.1%
2024$8,898+1.2%
2023$8,791+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3007, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1957