Skip to content

1300 Knollwood Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block16.08
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,244
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,100
51%
Improvement Value:$256,700
49%
Total Assessment$521,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$110-99.0%
2025$10,697+3.1%
2024$10,373+1.2%
2023$10,248+16.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950