Skip to content

291 Central Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1930

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block16.09
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
57%
Improvement Value:$170,700
43%
Total Assessment$397,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$83-99.0%
2025$8,149+3.1%
2024$7,902+1.2%
2023$7,807+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 6191, Page 411NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/30/2017

Property Built

Built

Year Built: 1930