Skip to content

267 Knollcrest Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block16.11
Lot95
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,092
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,700
50%
Improvement Value:$270,900
50%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$113-99.0%
2025$11,041+3.1%
2024$10,707+1.2%
2023$10,578+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2984, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1965