Skip to content

263 Knollcrest Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block16.11
Lot96
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,500
45%
Improvement Value:$340,100
55%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$129-99.0%
2025$12,579+3.1%
2024$12,198+1.2%
2023$12,051-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 6158, Page 54NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965