Skip to content

361 Hedge Row

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jun 29, 2004

Property Information

Block16.12
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,430
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,100
55%
Improvement Value:$226,600
45%
Total Assessment$500,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$105-99.0%
2025$10,264+3.1%
2024$9,954+1.2%
2023$9,834+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 540, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1955