Skip to content

350 Old Tote Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Price
$657,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block16.13
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,593
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,100
53%
Improvement Value:$245,300
47%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$111-99.0%
2025$10,812+3.1%
2024$10,485+1.2%
2023$10,358-20.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953