Skip to content

373 Creek Bed Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block16.13
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,465
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,000
50%
Improvement Value:$280,500
50%
Total Assessment$557,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$117-99.0%
2025$11,429+3.1%
2024$11,083+1.2%
2023$10,949-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 4565, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1951