Skip to content

239 Central Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 31, 2018

Property Information

Block16
Lot57
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,632
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,500
56%
Improvement Value:$183,700
44%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$88-99.0%
2025$8,594+3.1%
2024$8,334+1.2%
2023$8,233-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 6304, Page 220Recorded1/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952