Skip to content

132 Parkway

Mountainside, NJ 07092

Built 1924

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block18
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,378
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,400
58%
Improvement Value:$144,900
42%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$72-99.0%
2025$7,058+3.1%
2024$6,845+1.2%
2023$6,762-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 6488, Page 484Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 3879, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1924