Skip to content

10 Tanglewood Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1930

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block22.02
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,038
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
25%
Improvement Value:$845,900
75%
Total Assessment$1,134,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$238-99.0%
2025$23,255+3.1%
2024$22,552+1.2%
2023$22,280+63.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft2,038DeedBook 6394, Page 83Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4361, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1930