Skip to content

1165 Globe Avenue

Mountainside, NJ 07092

Industrial

Last Sale Price
$4,200,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block23
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SS
Dwellings---
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,300
23%
Improvement Value:$1,356,700
77%
Total Assessment$1,770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$372-99.0%
2025$36,285+3.1%
2024$35,188+1.2%
2023$34,763-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$4,200,000

From:

To:

DeedBook 6569, Page 2582NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$918,263
DeedBook 5071, Page 344