Skip to content

1104 Saddle Brook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1962

Last Sale Price
$929,900
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block2
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,422
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,800
36%
Improvement Value:$567,400
64%
Total Assessment$881,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$185-99.0%
2025$18,065+3.1%
2024$17,518+1.2%
2023$17,307-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$929,900

From:

To:

Sq Ft4,422DeedBook 6429, Page 2583Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 5483, Page 525Recorded2/4/2005

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5032, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1962