Skip to content

1529 Long Meadow

Mountainside, NJ 07092

Built 1969

Last Sale Price
$418,888
Last Sale Date
Jun 9, 2000

Property Information

Block3.01
Lot11.07
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,446
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,100
49%
Improvement Value:$324,800
51%
Total Assessment$636,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$134-99.0%
2025$13,056+3.1%
2024$12,662+1.2%
2023$12,509+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$418,888
DeedBook 4986, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1969