Skip to content

234 Apple Tree Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Price
$2,165,000
Last Sale Date
May 2, 1995

Property Information

Block3.02
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,056
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,200
62%
Improvement Value:$185,300
38%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$102-99.0%
2025$9,953+3.1%
2024$9,652+1.2%
2023$9,535+25.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,165,000
DeedBook 4241, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1953