Skip to content

264 Apple Tree Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block3.02
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,593
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,500
28%
Improvement Value:$826,800
72%
Total Assessment$1,151,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$242-99.0%
2025$23,602+3.1%
2024$22,888+1.2%
2023$22,612-2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft4,593DeedBook 6305, Page 824Recorded1/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1951