Skip to content

238 South Fork Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2000

Property Information

Block3.03
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class18
Description2SS 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,168
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,700
52%
Improvement Value:$289,600
48%
Total Assessment$599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,036+3.2%
2024$11,664+1.2%
2023$11,520+7.4%
2022$10,729-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952