Skip to content

1450 Force Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block3.04
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,023
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,800
56%
Improvement Value:$246,300
44%
Total Assessment$561,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$118-99.0%
2025$11,503+3.1%
2024$11,155+1.2%
2023$11,020+26.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1951