Skip to content

274 Woodacres Court

Mountainside, NJ 07092

Built 1957

Last Sale Date
Dec 16, 1992

Property Information

Block3.04
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,392
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,600
57%
Improvement Value:$230,500
43%
Total Assessment$541,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$114-99.0%
2025$11,093+3.1%
2024$10,757+1.2%
2023$10,627-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3917, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1957