Skip to content

1463 Orchard Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block3.04
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class19
Description1SB 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,302
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,600
33%
Improvement Value:$662,500
67%
Total Assessment$983,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$206-99.0%
2025$20,154+3.1%
2024$19,544+1.2%
2023$19,308+19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 4810, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1955