Skip to content

1430 Orchard Road

Mountainside, NJ 07092

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block3.05
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$79,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$17-99.0%
2025$1,638+3.1%
2024$1,588+1.2%
2023$1,569-40.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0