Skip to content

1422 Woodacres Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block3.06
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,624
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,100
63%
Improvement Value:$175,200
37%
Total Assessment$473,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$99-99.0%
2025$9,703+3.1%
2024$9,409+1.2%
2023$9,296+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 6488, Page 2568Recorded11/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952