Skip to content

1413 Whippoorwill Way

Mountainside, NJ 07092

Built 2011

Last Sale Price
$949,999
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block3.06
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class19
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,926
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,600
34%
Improvement Value:$624,900
66%
Total Assessment$952,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$200-99.0%
2025$19,315+3.1%
2024$18,731+1.2%
2023$18,505-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$949,999

From:

To:

Sq Ft3,926DeedBook 6271, Page 324Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook 5913, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 2011