Skip to content

1419 Whippoorwill Way

Mountainside, NJ 07092

Built 1945

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block3.06
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,060
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,200
39%
Improvement Value:$511,300
61%
Total Assessment$835,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$175-99.0%
2025$17,128+3.1%
2024$16,610+1.2%
2023$16,409+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft3,060DeedBook 6308, Page 30Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 5870, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1945