Skip to content

253 Meeting House Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$1,405,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block3.07
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,800
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,200
44%
Improvement Value:$419,700
56%
Total Assessment$749,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$157-99.0%
2025$15,373+3.1%
2024$14,908+1.2%
2023$14,728-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,405,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 6582, Page 318Recorded5/29/2025

Property Sale

Sale
$845,000
DeedBook 6033, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1956