Skip to content

1407 Deer Path

Mountainside, NJ 07092

Built 1947

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block3.08
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,093
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,700
57%
Improvement Value:$272,300
43%
Total Assessment$633,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$133-99.0%
2025$12,977+3.1%
2024$12,584+1.2%
2023$12,432-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 6468, Page 2531Recorded6/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1947