Skip to content

316 Partridge Run

Mountainside, NJ 07092

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2000

Property Information

Block3.08
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,751
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,000
60%
Improvement Value:$206,400
40%
Total Assessment$514,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$108-99.0%
2025$10,545+3.1%
2024$10,226+1.2%
2023$10,103-3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940