Skip to content

349 Ackerman Avenue

Mountainside, NJ 07092

Built 1956

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block3.10
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,516
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,900
60%
Improvement Value:$195,200
40%
Total Assessment$483,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$101-98.9%
2025$9,410+3.1%
2024$9,125+1.2%
2023$9,015+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft1,516DeedBook 6537, Page 2969Recorded2/28/2024

Property Sale

Sale
$474,500
DeedBook 5430, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1956