Skip to content

1473 Deer Path

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Price
$775,837
Last Sale Date
Jul 7, 2017

Property Information

Block3.12
Lot22.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
Description1.5SB 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,528
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,300
40%
Improvement Value:$462,600
60%
Total Assessment$774,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$163-99.0%
2025$15,885+3.1%
2024$15,405+1.2%
2023$15,219+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$775,837

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 6200, Page 391Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 5962, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1951