Skip to content

260 Ravens Wood

Mountainside, NJ 07092

Built 1965

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block3.15
Lot8.17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,914
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,600
45%
Improvement Value:$377,200
55%
Total Assessment$689,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$145-99.0%
2025$14,141+3.1%
2024$13,713+1.2%
2023$13,548+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 6274, Page 371Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 6119, Page 5Recorded5/9/2016

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 5452, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1965