Skip to content

209 Robin Hood Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1979

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block3.16
Lot58
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,718
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,200
41%
Improvement Value:$443,800
59%
Total Assessment$751,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$146-99.0%
2025$14,289+3.1%
2024$13,856+1.2%
2023$13,689-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 5417, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1979