Skip to content

245 Friar Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1959

Last Sale Price
$262,700
Last Sale Date
Sep 27, 1993

Property Information

Block3.20
Lot93
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,600
59%
Improvement Value:$216,200
41%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$110-99.0%
2025$10,758+3.1%
2024$10,433+1.2%
2023$10,307-9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$262,700
DeedBook 4820, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1959