Skip to content

241 Friar Lane

Mountainside, NJ 07092

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 30, 2001

Property Information

Block3.20
Lot94
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,518
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,700
47%
Improvement Value:$355,800
53%
Total Assessment$666,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$140-99.0%
2025$13,663+3.1%
2024$13,250+1.2%
2023$13,090-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5199, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1961