Skip to content

240 Pembrook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1951

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block3.23
Lot2.05
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,303
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,400
60%
Improvement Value:$210,100
40%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$110-99.0%
2025$10,773+3.1%
2024$10,447+1.2%
2023$10,321-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3118, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1951