Skip to content

260 Pembrook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1955

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Apr 9, 2024

Property Information

Block3.23
Lot4.06
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,797
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,100
57%
Improvement Value:$238,700
43%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$116-99.0%
2025$11,353+3.1%
2024$11,010-1.6%
2023$11,187+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,797DeedBook 6542, Page 2512Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 4053, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1955