Skip to content

222 Pembrook Road

Mountainside, NJ 07092

Built 1952

Last Sale Price
$856,500
Last Sale Date
Sep 26, 2022

Property Information

Block3.23
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,439
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,100
44%
Improvement Value:$390,800
56%
Total Assessment$703,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$148-99.0%
2025$14,430+3.1%
2024$13,994+5.6%
2023$13,255+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$856,500

From:

To:

Sq Ft2,439DeedBook 6483, Page 2566NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 5716, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1952