Skip to content

1476 Force Drive

Mountainside, NJ 07092

Built 1953

Last Sale Price
$601,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block3.23
Lot46
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,500
57%
Improvement Value:$251,900
43%
Total Assessment$582,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$122-99.0%
2025$11,939+3.1%
2024$11,578+1.2%
2023$11,438-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$601,000

From:

To:

Sq Ft1,785DeedBook 6376, Page 93Recorded7/29/2020

Property Sale

Sale
$266,500
DeedBook 4120, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1953