Skip to content

1530 Long Meadow

Mountainside, NJ 07092

Built 1988

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
May 19, 2008

Property Information

Block3.24
Lot11.03
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityMountainside Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,401
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,700
49%
Improvement Value:$313,500
51%
Total Assessment$612,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2026$129-99.0%
2025$12,550+3.1%
2024$12,171+1.2%
2023$12,024+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000
DeedBook 5713, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1988